Gülfizar VARMA

Prof. Dr.

Prof.Dr. Gülfizar Sözeri Varma
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1995 yılında mezun oldu. Yaklaşık 3,5 yıl pratisyen hekimlik olarak çalıştıktan sonra uzmanlık eğitimi almak üzere Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Aynı kurumda 2005 yılında psikiyatri uzmanı, 2019 yılında Profesör unvanı aldı. Halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Psikoterapi&Psikodrama eğitimini Dr.Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü’nde tamamlamış olup 2012 yılında ‘’Depresyon hastalarında grup psikoterapisi ve psikodrama’’ başlıklı tez ile Psikodramatist&Psikoterapist oldu.

Kuruluşundan bu yana Geropsikiyatri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak çalışmaktadır. 30 Kasım 2020 tarihinden beri Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürmektedir.   2016 yılından itibaren 2 dönem Türkiye Psikiyatri Derneği, Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi Çalışma Birimi Koordinatörülüğü yapmıştır.

Depresyon, yaşlılık psikiyatrisi, konsültasyon liyezon psikiyatrisi ve kadın ruh sağlığı alanlarında ulusal ve uluslararası yayınları bulunmaktadır. H indexi 15’tir. Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından yayınlanan Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi kitabında editörler kurulunda yer almış ve bölüm yazarlığı yapmıştır.

Geropsikiyatri Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Denizli Alzheimer Derneği ile ortak yürütülen çalışmalarda proje yürütücüsü olarak görev almıştır. İlk projede Alzheimer hasta yakınlarıyla psikodrama grup terapisi çalışmaları yapılmıştır (2015). Avrupa Birliği destekli 2. Projede Alzheimer Hastalığı konusunda halkı bilgilendirmeye yönelik görsel videolar ve kitap hazırlanmıştır
Share:

Prof. Dr.

-Denizli Sekreterya